Objawy alkoholizmu, czyli jak rozpoznać alkoholika


Głównym objawem choroby alkoholowej jest potrzeba picia alkoholu - człowiek uzależniony musi się napić alkoholu, żeby móc cokolwiek zrobić. Przy zaawansowanym uzależnieniu dręczy go alkoholowy głód. Chęć napicia staje się tak silna, że przesłania wszystko inne.

Kolejnym objawem jest trudność w powstrzymaniu się od picia alkoholu. Alkoholik nie potrafi kontrolować picia, nie będzie umiał zakończyć picia przy ustalonym poziomie, ani odmówić picia. Oczywiście to zdarzyć się może i zdrowej osobie, szczególnie można takie zachowanie zobaczyć wśród młodzieży - jednak to jeszcze nie znaczy, że oni wszyscy są alkoholikami.


Picie alkoholu aby załagodzić kaca to też nie najlepszy pomysł, choć dla alkoholika jak najbardziej. Na głód alkoholowy dla niego będzie najlepszy alkohol.

Pewny objaw uzależnienia można zaobserwować w chwili dłuższego odstawienia alkoholu przez alkoholika. Wówczas mogą się u niego pojawić drżenia rąk, nadciśnienie, trudności z oddychaniem,  problemy żołądkowe, wymioty, drażliwość i zaburzenia snu.

Z czasem organizm przyzwyczaja się do alkoholu i jest na niego coraz bardziej odporny. Oznacza to, że ta sama ilość alkoholu nie będzie już przynosić tych samych efektów. W rezultacie skutkuje to zwiększeniem ilości wypijanego alkoholu, by zaspokoić potrzeby organizmu.


I jeszcze jedna rzeczy, która powinna zwrócić naszą uwagę - alkoholikowi do szczęścia z czasem wystarczy alkohol. W którymś momencie znika więc u niego chęć do robienia czego innego, jego zainteresowania i rozrywki krążą wyłącznie wokół butelki i alkoholu.


Często alkoholik dobrze wie, że działa na swoją szkodę, że alkohol jest niezdrowy, ale przymus picia jest silniejszy od zdrowego rozsądku.